Választói hangulat az EP választás után

 
 
okt.
07.

Választói hangulat az EP választás után

Republikon Intézet
 

2024. június kilencedikén zajlott Magyarország első „duplaválasztása”. Az európai parlamenti, valamint az önkormányzati választásokon szavazhattak a magyar választók párhuzamosan. Az elmúlt 14 évben a legtöbb választás után hasonló folyamatok zajlottak le: a Fidesz-KDNP nagyot nyert, minek következtében a választás utáni közvélemény-kutatásokban a kormánypártok megerősödtek (ezt a jelenséget győztesnek húzáshoz nevezzük), az ellenzéki szavazók és ellenzéki politikusok pedig csalódottan, a nyári vagy a téli szünetet kihasználva újra gondolták, hogyan viszonyulnak a magyar politikához. A 2024-es duplaválasztás azonban sok szempontból újításokat hozott. Egyfelől az önkormányzati mandátumok elnyerése és a győztesek hivatalba lépése közé került egy több hónapos kellemetlen-kényelmetlen átmeneti időszak, amely a vesztesek számára lehetőséget adott a kiköltekezésre, a győztesek számára pedig a szervezkedésre, felkészülésre. Másfelől nem egyértelmű, ki nyerte ezt a választást. Persze a legtöbb szavazatot és a legtöbb EP-mandátumot a Fidesz-KDNP szerezte, így számszerűen ismét győztesek, azonban arányaiban az EU csatlakozásunk óta a leggyengébb százalékos eredményüket produkálták, és soha nem szereztek ilyen kevés mandátumot. Mindeközben a semmiből megjelent Tisza Párt néhány hónap alatt elért közel 30 százalékos eredményével alig 10 százalékponttal marad el a meggyengült Fidesz-KDNP-től. A Tisza tarolása a klasszikus ellenzéki pártokat is meggyengítette, a DK-MSZP-Párbeszéd szövetség jelentősen visszaesett, a Momentum és a Kutyapárt nem jutott be az Európai Parlamentbe, az LMP és a Jobbik gyakorlatilag lenullázódtak, a 2RK, az MMN és a MEMO pártok pedig egyáltalán nem tudták megvetni a lábukat.

A választást követőközvélemény-kutatásokból kiderült, hogy a Fidesz-KDNP győzelme a választók számára sem egyértelmű. A szokásos győzteshez húzás elmaradt, a Republikon nyári pártpreferencia adatai szerint a kormánypártok még minimális veszteséget is szenvedtek, míg a Tisza Párt hibahatáron belül, de erősödött.

A Republikon reprezentatív kutatást végzett 1 Magyarország felnőtt lakosságának körében, amelyben azt vizsgáltuk, hogyan értékelik az egyes pártok szavazói a választás eredményét, és milyen szavazatvándorlás indult el a választást követően.

A teljes elemzés az alábbi linken keresztül elolvasható.