Önkormányzatok helyzete a NER-ben – beszámoló

 
 
okt.
13.

Önkormányzatok helyzete a NER-ben – beszámoló

Republikon Intézet
 

A Republikon és a Mindenki Erzsébetvárosa 2023 október 10-én konferenciát tartott, amelynek témája az önkormányzatok pozitívnak semmiképpen se nevezhető helyzete volt az elmúlt 1 évből. Többek között szó esett az önkormányzatokra átruházott állami feladatokról, a szolidaritási adóról, az önkormányzatok csökkenő befolyásáról, illetve a 2024-ben tartandó önkormányzati választásokról is és az ezeknél megjelenő potenciális ellenzéki összefogásról. Továbbá nem csak a budapesti, hanem a vidéki és agglomerációs városok állami elhanyagolása és esetenkénti hátráltatása is szóba került a kerekasztal – beszélgetés során.

Kerekasztal-beszélgetés:

Kiss Ambrus, Budapest általános főpolgármester-helyettese elmondta, hogy az önkormányzatok kasszájába lényegébe belenyúlhat a kormány a szolidaritási adónak köszönhetően. Ezenkívül szerinte az önkormányzatok az egyenlőtlen feltételek ellenére fékek lehetnek a hatalom felé. Végezetül pedig azt említette meg, hogy az ivóvízszolgáltatásokból való állami részesedés miatt az önkormányzatok egyre kevesebb döntőerővel, „tippadó” szereppel bírnak, aminek a vége szerinte akár a koncesszióba helyezés is lehet.

Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere arról beszélt, hogy a kormány Coviddal kapcsolatos intézkedései, mint például az ingyenes parkolás, anyagilag jelentősen megviselték Erzsébetvárost, de ennek ellenére sikerült számos fejlesztést végre hajtani a városban, főleg kulturális szinten, még ha az 5 párti vezetés nem is ért mindenben egyet. Emellett az állam számos egyéb területről is kivonult, ami hatalmas terhet jelent az önkormányzatoknak. Továbbá azt is szóba hozta, hogy a városok / kerületek közötti együttműködés elengedhetetlen és saját tapasztalatokból látja, hogy rengeteget tudnak tanulni az önkormányzatok egymástól.

Nyirati Klára, Baja polgármestere azt gondolja, hogy az önkormányzatok helyzete évről-évre egyre nehezebbé válik, mivel például a fejlesztésre szánt pénzeket elvonja az állam. Igaz, azt is megemlítette, hogy a Baján 3 cikluson keresztül Fideszes vezetés volt és összességében nem voltak láthatóak a fejlesztések eredményei. Továbbá azt is elmondta, hogy a választók nagy része érzelmi alapon választ és ennek az is a része, hogy az emberek már nem bíznak a pártokban, ezért a civil szervezetek előnnyel indulhatnak. Véleménye szerint a pártoknak egyébként az EP választáson van alkalmuk megmutatni önállóan magukat.

Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere úgy véli, hogy a rezsicsökkentésnek köszönhetően adósságfelhalmozáson mentek keresztül az önkormányzatok, miközben a szerepük jelentősen csökkent olyan területeken, mint az oktatás vagy a szociális ellátás. Ezenkívül azt is megemlítette, hogy a hozzájárulási adó azért jelent problémát a város vezetéseknek, mert a nekik járó összeget meghaladhatják a város bevételéből befizetendő adók. Végezetül pedig elmondta, hogy szerinte a 2022-es országgyűlési választásokon nem az ellenzéki együttműködés bukott meg, hanem annak a módja, vagyis igenis szükség van az összefogásra.

 

Az eseményt Király Dávid, a Republikon Intézet Budapest Műhelyének vezetője moderálta.

 

Eu Co Funded En

A Republikon működését az Európai Unió támogatja. Az eseményen kifejtett nézetek és vélemények nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szervezet nem tehető felelőssé.