Gép új világ – A mesterséges intelligencia elterjedése a mindennapokban - beszámoló

 
 
szept.
04.

Gép új világ – A mesterséges intelligencia elterjedése a mindennapokban - beszámoló

Republikon Intézet
 

A Republikon Intézet 2023 augusztus 31-én a mesterséges intelligenciáról tartott konferenciát melyek keretein belül megvitatásra kerültek olyan kérdések mint, hogy hogyan hat a mesterséges intelligencia rohamos fejlődése a mindennapjainkra, a politikára, az oktatásra, az életünkre. Lehetőségeket nyújt ez az innováció vagy fenyegetést is jelenthet ugyanakkor? A konferencián ezekre a kérdésekre keresték a választ meghívott vendégeink.

Mihalik Judit, az International Buisniss School oktatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia idáig nem volt elkerülhetetlen, sem azok a kérdések amiket felvet mint például, hogy  szeretjük e vagy sem, félünk tőle vagy inkább egyre szélesedő lehetőségként kezeljük, mostanra viszont egyre inkább kikerülhetetlen. Kikerülhetetlen, de nem helyettesíti a mi gondolkodásunkat, benne van az emberiség- a civilizáció gondolkodásának összes eredménye de nem tud gondolkodni helyettünk, hiszen csupán nyelvi sémákat követ.  A mesterséges intelligencia eddig is eltudott volna végezni  nagyon sok munkát, és el is végzett sok munkafolyamatot, fázis, de hatalmas fenyegetést ez nem hordoz magában ha arról beszélünk mennyire vagyunk mi emberek helyettesíthetőek a munkaerőpiacon ez a technika által.

Ring Orsolya, a Társadalomtudomány Kutatóközpont tagja szerint, mi magunk sem értjük teljesen a mesterséges intelligencia működését hiszen ezek a gépek alkotta szövegek nem tudhatóak, hogy mi alapján jönnek létre. Azt tudjuk, hogy mi alapján befolyásolhatóak az, hogy milyen training adatokat adunk meg nekik az alapján meg tudjuk tanítani ezeket a gépeket, hogy liberális szövegeket alkossanak de arra is hogy rasszista legyen, mindenre meg lehet alkotni de még a szakértők sem tudják pontosan, hogy működik a felépített rendszer maga. Ezek az eszközök mégis egyre több területén jelennek meg az élet különböző területein, például a ChatGPT már az oktatásban is betört plágium problémákat okozva. Továbbá kiemelte, a digitális analfabetizmus csökkentésének fontosságát, mely a hasonló innovációk miatt egyre relevánsabb téma, hiszen sokan adataikat úgy adják el ingyen és bérmentve különböző alkalmazásokat használva, hogy fel sem mérik tettük fontosságát.

Stumpf András, a Válasz Online újságírója azt emelte ki, hogy a mesterséges intelligencia miatt éppen az emberi intelligenciáról kezdünk el gondolkodni, hogy kik vagyunk mi, mi az hogy emberi intelligencia. 10 év múlva más lesz a világ, mesterséges intelligencia, a kapacitás  növekedés a számítástechnikában  ilyen módon folyamatosan fejlődik és képes lesz megoldani olyan dolgokat amiket ma még nem képes, ha ez bekövetkezik akkor óriási változások lesznek az életünkben. Továbbá kiemelte fontosságát ennek szabályozásáról, hiszen pont amennyit javíthat ez az új technológia az életünkön, ugyan annyira veszélyes is lehet, ha visszaélnek az átlag ember adataival, képeivel és más egyéb online területeken megosztott tartalmaival.

Tóth Csaba politológus szerint az olyan témákat mint oktatás vagy politika, ezeket a technológiák alapvetően átalakítják, hiszen ezek a technológiák alapvetően megváltozatják az élethelyzeteket. A társadalom pedig megtanulja emiatt, hogy akár már abban sem lehet bízni amit lát vagy hall, mert bármi lehet a mesterséges intelligenciának egy kreálmánya melyet a propagandagépezetek alkalmazhatnak. Továbbá szerinte a munka és mesterséges intelligencia kapcsán a hozzáadott érték, ami az ismeretből, az emberi dimenzióból adódik felfog értékelődni, hiszen egy értékalapú döntést nem tud majd meghozni egy mesterséges intelligencia. Egészen biztosan lesznek így olyan munkakörök melyek elfognak tűnni viszont ez nem veszélyezteti a munkaerő piac egészét.

A kerekasztal-beszélgetést Lányi Örs, a 24.hu újságírója moderálta. 

 

Eu Co Funded En

A Republikon működését az Európai Unió támogatja. Az eseményen kifejtett nézetek és vélemények nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szervezet nem tehető felelőssé.