Budapest választ - beszámoló

 
 
nov.
20.

Budapest választ - beszámoló

Republikon Intézet
 

A Republikon 2023. november 15-én konferenciát tartott, amelynek témája ezúttal a most 150 éves Budapest volt, ezen belül is a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választásokban lévő szerepét tekintettük át. Továbbá a pártoknak és magának a választási rendszernek a helyzetét is megvizsgáltuk, ami mellett az Intézet nyár végén készült Budapest-kutatásának eredményeit is ismertettük.

 

Bevezető:

Az esemény elején a Budapestet 20 évig vezető volt főpolgármester, Demszky Gábor tartott beszédet, amiben először ismertette Budapest létrejöttének történetét. Ezt követően pedig arról beszélt, hogy a jelenlegi Orbán - rezsimben Budapest még mindig különleges pozíciót tölt be, mivel ez az ország szíve minden értelemben, hiába próbálják pénzügyileg és törvényileg is korlátozni a várost. Ahogy a történelem során eddig mindig, szerinte Budapest megint újra fogja teremteni önmagát.

 

Prezentáció:

Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője bemutatta az Intézet legújabb Budapest – kutatását, aminek adatai nyáron és ősszel lettek rögzítve. Pártprefencia alapján a 30%-os támogatottságú Fidesz – KDNP még mindig a legnépszerűbb önálló párt a fővárosban. A bizonytalan szavazók alacsony arányából pedig arra lehet következtetni, hogy Budapest lakosai politikailag aktívak. Népszerűséget tekintve a jelenlegi főpolgármester, Karácsony Gergely az egyik legnépszerűbb politikai szereplő Budapesten, de a Fidesz – KDNP potenciális főpolgármester jelöltje, Szentkirályi Alexandra nem sokkal van lemaradva Karácsonytól. Ezenkívül az ellenzéki összefogás támogatottságából pedig az derül ki, hogy a választók jelentős része támogatná ezt. Végezetül a legproblémás ügyek közül az egészségügyet jelölték meg a legtöbben. A kutatásból összességéből az a következtetés vonható le, hogy a pártpreferencia jelentősen befolyásolja az eredményeket.

 

Elemzői kerekasztal-beszélgetés:

Böcskei Balázs, az Idea Intézet kutatási igazgatója arról beszélt, hogy az olyan közpolitikai szabályozások, mint például a parkolás és a közlekedés, gyakran azért akadnak meg, mert polgármesterek ülnek a fővárosi közgyűlésben. Ezenkívül szerinte hatalmas kockázatot jelent az ellenzéki pártok közötti bizalmatlanság a választási eredmények tekintetében. Végezetül pedig azt is elmondta, hogy nem csak kerületi, hanem lakóövezeti szinten is felméréseket kéne végezni.  

László Róbert, a Political Capital választásai szakértője szerint nincs ténylegesen igazságos választási rendszer, mivel minden esetben politikai érdekek befolyásolják a részleteket. Emellett azt is elmondta, hogy a választások előtti bizonytalan helyzetek némileg komikus, de inkább tragikus jelenetekhez vezethetnek. Továbbá pedig azt említette meg, hogy a 2022-es választás alapján 23 kerületből 18-19-et meg kéne nyernie az ellenzéknek.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője elmondta, hogy szerinte az önkormányzati rendszer problémáit úgy lehetne megoldani, hogy azt a parlamentarizmus irányába mozdítják el. Ezenkívül szerinte a pártoknak a törzsszavazókra kell koncentrálniuk, mivel a részvétel általában nem 70, hanem inkább 50% körül szokott lenni ezeken a választásokon. Végül pedig az került szóba, hogy a számokból és adatokból nem feltétlenül lehet biztos politikai döntéseket hozni.

Závecz Tibor, a Závecz Research alapítója, ügyvezetője úgy gondolja, hogy a Fidesznek a jelenlegi feltételek közt valószínűleg nem lesz jobb a helyzete az önkormányzati választás után. Továbbá szerint Budapestnek azt kéne célként tekintenie, hogy a város jelentősebbé váljon a régióban és annak a többi fővárosa között is. Ezenkívül azt is elmondta, hogy az önkormányzati választás sokkal nagyobb jelentőséggel bír Magyarország jövője szempontjából, mint a főleg „erőfelmérőként” működő EP választás.

 

A kerekasztal-beszélgetést Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke moderálta.

 

Eu Co Funded En

A Republikon működését az Európai Unió támogatja. Az eseményen kifejtett nézetek és vélemények nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szervezet nem tehető felelőssé.