Februárban jelentősen visszaesett a Fidesz-KDNP népszerűsége

A Republikon Intézet februári pártpreferencia-kutatása

 
 
márc.
11.

Februárban jelentősen visszaesett a Fidesz-KDNP népszerűsége

Republikon Intézet
 

A vártnál is jobban megtépázta a Fidesz-KDNP népszerűségét a kegyelmi botrány, egy hónap alatt több mint 325 ezer választó hagyta ott Orbánékat. Az ellenzék azonban nem tudott ebből a válságból sem profitálni, egyedül a Momentum erősödött minimálisan a januári felméréshez képest” – számolt be a Republikon Intézet legfrissebb pártpreferencia-kutatásáról a Telex.

A kutatás főbb megállapításai: 

• Februárban jelentősen visszaesett a Fidesz-KDNP népszerűsége a kegyelmi botránynak köszönhetően. Bár a teljes népesség körében csak 2 százalékpontot esett a párt támogatottsága, 28-ról 26 százalékra, ugyanekkor a pártválasztók körében 6 százalékpontot veszített, 43-ról 37 százalékra. Ez több, mint 2 éves negatív csúcs.

• Az ellenzék nem tudott profitálni a Fidesz-KDNP visszaeséséből, a legtöbb ellenzéki pártnak nem vagy alig nőtt a támogatottsága. Összességében hibahatáron belüli változások mérhetők az ellenzéki táboron belül.

• A DK támogatottsága a teljes népesség körében változatlanul 12 százalék, a pártválasztók körében két százalékpontot esett, 19-ről 17 százalékra. A DK kegyelmi botrányban folytatott erős kommunikációja nem annyira a párt népszerűségét növelte, mintsem a Fidesz-KDNP-ét csökkentette.

• Egyedül a Momentum tudott profitálni a kialakult helyzetből, kis mértékben, a teljes népesség körében 1, a pártválasztóknál 2 százalékpontot erősödött.

• A Mi Hazánk változatlanul 6 és 9 százalékos támogatottsággal bír.

• Az MKKP a teljes népesség körében 1 százalékpontot erősödött, 6 százalékra, a pártválasztók körében változatlanul 8 százalék a támogatottsága. A kegyelmi botránytól igyekezte távol tartani magát a Kutyapárt, és konstans 8 százalék körüli eredményével jó eséllyel eloszlathatja az elvesztegetett szavazat mítoszát, áttörést hozhat a párt számára az EP választás.

• Az MSZP változatlanul 3 és 5 százalékon áll, jelenleg bejutna az Európai Parlamentbe.

• Az LMP népszerűsége a teljes népesség körében 2-ről 3 százalékra nőtt, a pártválasztóknál azonban 4 százalékon maradt, így jelenleg éppen lemaradna a parlamenti bejutásról. A Jobbik a teljes népesség és a pártválasztók körében is hibahatáron belül, 1-1 százalékponttal erősödött, 3 és 4 százalékra, ezzel az LMP-vel azonos a támogatottsága. Nem jutna be a parlamentbe. A Párbeszéd jelenleg 2, illetve 3 százalékon áll, támogatottsága nem változott január óta.

• Júniushoz közeledve szeretnénk, ha kutatásaink a valós választási helyzetet tükröznék, így februárban először felvettük kutatásunkra azon új pártokat, amelyek bejelentették indulásukat a 2024-es EP választáson. Ezen pártok mostantól minden havi kutatásunkban helyet kapnak.

• Első mérésünkben a Vona Gábor nevével fémjelzett Második Reformkor és Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Néppártja 0 százalékos támogatottságon álltak.

• Mesterházy Attila Szocialisták és Demokraták pártja és a Jakab Péter-féle Nép Pártján azonban a teljes népességben és pártválasztók között is 1-1 százalékos népszerűséget ért el.

• A bizonytalanok aránya 34 százalékról 29 százalékra csökkent. A kegyelmi botrány láthatóan mozgósított eddig passzív választókat, valamint az újonnan szereplő pártok között is megtalálta a számítását a bizonytalanok egy része.

• A pártlista kibővítése hozzájárult a Fidesz-KDNP pártválasztók körében mért 6 százalékpontos visszaeséséhez is.

A friss adatok magyarázzák Orbán Viktor elégikus évértékelő beszédét, egyértelműen látszik a kegyelmi botrány negatív hatása a kormánypártok népszerűségén. Ettől függetlenül továbbra is a Fidesz-KDNP a legnépszerűbb párt, de ha nem tudnak a júniusi EP választásig regenerálódni, súlyos EP mandátumokat veszíthetnek, és a Budapesti közgyűlés meghódításától is távolabb kerülnek, Mi Hazánk ide, vagy oda.

Mindemellett a Fidesz-KDNP történelmi lebukása önmagában nem tette a választók szemében vonzóbbá az ellenzéki pártokat, a Momentumot leszámítva nem igazán beszélhetünk ellenzéki növekedésről februárban. Az influenszer-tüntetés utáni közös ellenzéki megmozdulás is alulmúlta a hozzá fűzött elvárásokat.

Három hónap van hátra a duplaválasztásig, ami elég hosszú idő ahhoz, hogy a botrány lekerüljön az agendáról. A Fidesz-KDNP jelenleg a tűzoltásra összpontosít, de minden bizonnyal hamarosan totális ellentámadásba lendül. A Fidesz-KDNP szavazók világképét tartó pillér megremegett, és a Fidesz-KDNP arra fog törekedni, hogy a pedofil vádakat ne csak elhárítsa, de visszafordítsa az ellenzékre vagy az aktuális ellenségképre. Ennek legkézenfekvőbb módja, ha nemrég bejelentett „pedofilellenes” törvénycsomagjába olyan elemeket tud csempészni, amelyek az ellenzék (mínusz Mi Hazánk) számára megszavazhatatlanná teszik azt, legyen ez egy szélsőségesen homofób vagy akár antidemokratikus passzus. Akkor az ellenzéket ismét pedofilbarátként tünteti majd fel a kormánymédia, ami alkalmas lehet a Fidesz-szavazók mozgósítására.

Mindeközben tovább folytatódnak az ellenzék jelöltállítási tárgyalásai, melyekről az elmúlt hónap eseményei szerencsésen elvonták a média figyelmét. Számos mandátum sorsa múlik ezeken a megállapodásokon vagy megállapodások hiányán. Míg ezek fontos szerepet játszanak a választás kimenetele szempontjából, nem segítik pozitív sajtónyilvánossághoz a pártokat, és sok erőforrást felemésztenek, amelyet a Fidesz-KDNP addig a kegyelmi botrány utáni újjáépítésre fog fordítani.

A kutatási prezentáció EZEN A LINKEN tekinthető meg!

Módszertan: A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült február 21-28. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. Hibahatár: +/- 3,2%.

Eu Co Funded En

A Republikon működését az Európai Unió támogatja.