A Republikon legfrissebb elemzésében a női politikusok arányát vizsgáltuk Magyarországon a kormányban és az országgyűlésben, illetve a parlamenti pártok frakcióiban, európai uniós összehasonlításban. Elemzésünk alapját jelentős részben a European Institute for Gender Equality (EIGE), illetve a United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) adatai adják, amelyek szerint Magyarország a sor végén kullog az Európai Unió tagállamai között a nők arányának tekintetében mind a kormányban, mind a parlamentben.
Az elemzés főbb következtetései:
• Az EU-n belül Magyarország utolsó előtti helyen áll az EIGE nemek közti egyenlőséget leíró rangsorában, és utolsó helyen végzett a nők hatalmi pozícióját, érdekképviseletét vizsgáló felmérésben.
• A magyar kormánynak az EU-ban egyedülálló módon egyetlen női tagja sincs miniszteri szinten, az UNECE adatai pedig arra is rávilágítanak, hogy a nők 13%-os aránya a magyar országgyűlésben messze elmarad a 31%-os uniós átlagtól.
• A parlamenti pártok országgyűlési frakcióit vizsgálva általánosságban elmondható, hogy a jobboldali pártok (a Fidesz, a KDNP, a Mi Hazánk és a Jobbik) rosszabbul teljesítenek a nők arányának tekintetében, de a baloldali/liberális pártok esetében is jelentős a férfi képviselők túlsúlya.
• Novák Katalin és Varga Judit lemondásával, illetve visszalépésével az elmúlt másfél évtized két legjelentősebb politikai karriert befutó női politikusa távozott a közéletből, akiknek, főleg a köztársasági elnök esetében, fontos szerepük volt abban, hogy ellensúlyozzák a női politikusok hiányát kormányzati, állami vezetői szinten. Egyelőre nem látni a jeleit annak, hogy a Fidesz-KDNP törekedne arra, hogy női politikusokat juttasson hasonlóan magas pozíciókba.
• Az elemzés témájával összefüggésben a Republikon Intézet 2024. február 29-én „Nők a politikában, nők a közéletben” címen tartott konferenciát, amelynek panelbeszélgetései az alábbi linkeken érhetőek el:
• Politikai panelbeszélgetés
• Közéleti panelbeszélgetés
A TELJES ELEMZÉS ELÉRHETŐ AZ ALÁBBI LINKEN!
A Republikon működését az Európai Unió támogatja.