Célegyenes - Beszámoló

Beszámoló a Republikon Intézet évnyitó kerekasztal-beszélgetéséről

 
 
febr.
01.

Célegyenes - Beszámoló

Republikon Intézet
 

A Republikon Intézet 2022 januárjában bonyolított le egy kerekasztalbeszélgetést, amelynek fő témája Magyarország helyzetének feltérképezése volt a 2022-es választások előtt. A konferencia résztvevői közt találkozhattunk Virág Andreával (Republikon Intézet), László Róberttel (Political Capital), Mráz Ágoston Sámuellel (Nézőpont Csoport) és Závecz Tiborral (Závecz Research). A moderátor szerepét pedig Horn Gábor (Republikon Alapítvány) töltötte be.

Virág Andrea kifejtette, hogy az ellenzék képes volt rendezni a kulcsfontosságú kérdéseket, amit egy óriási előre lepésnek tart a 2018-as választásokhoz képest. Véleménye szerint a választás ellenőrizhetősége és áttekinthetősége egy érdekes narratívát szolgáltat a közbeszéd számára, így a kampányok meghatározó szerepére hívta fel a figyelmet. A választási veszélyekkel kapcsolatban kiemelte, hogy noha a Fidesz-KDNP felé lejt a pálya, mégis előnye az ellenzéknek, hogy ezeket a körülményeket, kontextusokat ismeri, így fel tudnak készülni az esetleges szabálytalanságokra. Ráirányította a figyelmet ugyanakkor a csalás kérdésnek a tematizálására is, ugyanis meglátsa szerint demotiváló hatásai is lehetnek a választópolgárokra nézve. A kormánypárt kampánya esetében célkitűzésként a szavazótábor egyben tartását nevezi meg. Továbbá, több szándékát is felsorolta a Fidesznek: egyrészt törésvonalakat okozni az ellenzéki összefogáson belül, másrészt a bizonytalanok eltántorítása. Szerinte alapvetően Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor szembenállására épül a kampány. Az ellenzék kampánya esetében hibaként jelöli meg a járványkezelés témájának elengedését. Ennek mozgatórugóját alapvetően a szociálisválság bemutatásában látja, amit párhuzamba állítanak a kormányt körülölelő korrupcióval.

László Róbert azzal kezdte, hogy az előválasztást övező lendület megtorpant, viszont ő látja az esélyét annak, hogy ismételten felfusson az egyesült ellenzék dinamikája. Szerinte mindenkinek érdeke a választások hatékony ellenőrzése, és nem tartja problémának az EBESZ delegáció jelenlétét sem. Kritizálta a fiktív lakcím létesítésének a legalizálást, azzal indokolva, hogy a voks turizmus könnyen elvezethet az eredmények manipulálásához. Az ellenzéki kampányt tárgyalva azt a problémát nevezte meg, hogy nem feltétlen állnak összhangban az ellenzéki üzenetek és a Márki-Zay Péter által megfogalmazottak. Azt javasolta továbbá, hogy ki kell alakítani egy olyan narratívát, amely rendezi a választás utáni kérdéseket, és garanciákat ad a megszülető berendezkedés hatékonyságára. A Fidesz kampányával kapcsolatban kérdések merültek fel benne, kérdést intézett Mráz Ágoston Sámuelhez azt illetően, hogy mozgósító hatása lehet-e az országgyűlési választás és a népszavazás azonos napon történő megszervezésnek.

Mráz Ágoston Sámuel egyetértett azzal, hogy nem láthatóak a választási eredmények, és kritikaként hozta fel azt, hogy nem egységes az ellenzék. Számít arra, hogy lesz dinamika az erőviszonyokban, ugyanakkor hangsúlyozta saját kutatási eredményeiket, amelyek egyértelműen jelzik a Fidesz sikerét. Továbbá úgy gondolta, hogy ebben a kétpólusú pártrendszerben fegyelmezettség fogja jellemezi a résztvevőket. Támogató állaspontot vett fel a választás ellenőrzésének kérdésében, azonban kiemelte, hogy ezt egy olyan intézménynek kell lebonyolítania, amely hiteles és tisztességes vizsgálatot tud végezni. Reménykedik abban, hogy a választási eredmények nem vezetnek el agresszív fellépéhez. László Róbert kérdésre reflektálva mondta el, hogy a Fidesz célja a szavazói számának maximalizálása, és vannak olyan állampolgárok, akiket a népszavazási kérdések képesek mobilizálni – még akár baloldali szavazókat is. Meglátása alapján, nem fog kampánytémává válni a köztársasági elnök választás, valamint megerősítette a nagyfokú perszonalizálódottságot is. Az ellenzék kampányával kapcsolatban szűkszavú volt, felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány képes ellenzéki ügyekkel védekezni a korrupciós támadásokkal szemben.

Závecz Tibor a 2022-es választás legfőbb kérdésnek azt tartja, hogy képes lesz-e győzni az Egységben Magyarországért a Fidesz-KDNP-vel szemben. Ő is kiállt amellett, hogy kiélezett összecsapásra lehet számítani, de nem meri kijelenteni az ellenzéki konstrukció győzelmét. Kitért arra, hogy a fennálló rendszer nem alkalmas az egyenlő esélyeket biztosítására, hiszen több erőforrással rendelkezik a Fidesz-KDNP, mint a többi politikaierő. Hangsúlyozta, hogy egy választás akkor tud kielégítően működni, ha az minden szempontból kontrollálható. Ebből kifolyólag szükségesnek találja az ellenőrzéseket és vizsgálódásokat a választáskor. Kifejtette, hogy a kormány kampányát egyértelműen meghatározza Orbán Viktor személye, továbbá két elgondolás mellett látja felépülni azt. Egyrészt a jóléti intézkedések bevezetését emelte ki, ahol a társadalom legkülönbözőbb szegmenseinek tesz ígéreteket a Fidesz-KDNP. Másrészt az identitás erősítést is felfedezni véli, amit véleménye szerint a meghirdetett népszavazás is hivatott szolgálni. Az ellenzék kampányától azt várja, hogy egységben jelenjenek meg és lépjenek fel, továbbá szükségesnek érzi, hogy lokális szinten is kezdjenek el kampányolni, tehát szorgalmazná a közvetlenebb kapcsolatot kialakítását a polgárokkal. Összességében radikális, erős hangvételű kampányokra számít.

 

europe_for_citizens_en

A Republikon működését 2018-21 között az Európai Unió
„Europe for Citizens" programja támogatja.