A fővárosi kerületek erősorrendje

 
 
aug.
21.

A fővárosi kerületek erősorrendje

Republikon Intézet
 

A fővárosi kerületek közül egy, az áprilisihoz hasonló szerepléssel a baloldal öt-hét helyen tudna győzni: a legesélyesebb kerületek az újrainduló baloldali polgármesterek városrészei. Jó eséllyel indul még a baloldali jelölt azokon a helyeken is, ahol a korábbi választásokon jól szerepelt és nem regnáló polgármesterrel kell versengenie. Egy ennél jobb szereplés nyolc-tizenhárom kerületekben jelenthet sikert: de ehhez az április eredményeknél is nagyobb erőfeszítés kéne a baloldali pártoktól.

A részletes elemzés letöltése


A Republikon Intézet ezúttal a budapesti kerületeket rangsorolta: szakértői becslésünk a korábbi választási eredményeken alapul, ám számos olyan hatással kombináltuk az áprilisi és májusi sorrendet, ami számottevően módosíthatja, mely párt jelöltje tud győzni.  E rangsor többek között figyelembe veszi az indulók politikai múltját (regnáló polgármester, korábbi kerületi vezető), a kerület politikai erőviszonyait és a baloldali-ellenzéki tárgyalások során kialakított álláspontokat egy-egy kerület támogatásáról. Mindezen szempontok azonban nem számszerűsíthetőek, ezért is beszélünk szakértői becslésről. A sorrend tehát nem automatikus, sokkal inkább kerület-csoportokról beszélhetünk: a lista elején lévő kerületeket a baloldali szinte biztosan meg tudja nyerni, míg a rangsor végén szereplő kerületekben lényegében nincs esélye.

A fővárosi kerületek polgármesteri rangsora az őszi önkormányzati választásokon:

Bra Bp



 

A leginkább nyerhető kerületnek a jelenleg is szocialista polgármester vezette 13., 19. és 20. kerületet tekintjük -  azzal együtt is, hogy utóbbi az országgyűlési és Európai Parlamenti választáson egyébként csak a 11-12. legerősebb kerülete volt a baloldalnak. A regnáló polgármester hatása ugyanis várhatóan kompenzálja a néhány pontos hátrányt. Szintén nyerhető kerületnek számít a 4. és a 14. kerület is: mind az idei két választás, mind a jelöltek személye alapján. Számításaink szerint egy áprilisihoz hasonló baloldali eredménnyel a 10. és a 21. kerületben is győzhet baloldali polgármester.

Rangsorunk 8-9. helyén két olyan kerület áll, ahol a baloldal jelöltje 2010 előtt polgármester volt, és négy évvel ezelőtt önálló indulással is igen jó eredményt ért el: a 15. és a 9. kerület ezért került némiképp előrébb, mint az az idei választási eredményekből következik. A 6. és 7. kerületben újrainduló Fideszes polgármesterrel és helyben erős LMP-vel kell számolnia az Együtt-PM ill. a DK jelöltjének, itt a győzelemhez az áprilisinál jobb budapesti eredményt kell mutatnia a baloldalnak. Hasonló a helyzet Óbudán: az országgyűlési választáson a 3. kerületben fej-fej mellett végzett a Fidesz és az Összefogás, ám a regnáló Fideszes polgármester már 2010-ben is jobban szerepelt, mint pártja képviselőjelöltjei – ezért tartjuk tehát a 3. kerületet nehezebben nyerhető városrésznek.

Becslésünk végén a nehezen nyerhető kerületek között szerepel a 18., a 11. valamint az 5. és a 17. kerület:  itt már a két idei választáson is inkább a Fidesz-KDNP előnyét láttunk, ráadásul – az 5. kerület kivételével – újrainduló polgármestereket kellene legyőzniük a baloldali kihívóknak.

elemzés, Budapest, választás