Eredmények [1]
Jelentős mértékben, 7 százalékkal csökkent a Fidesz kormányzásának folytatását támogatók aránya, miközben nőtt a Jobbik illetve egy baloldali, liberális kormánykoalíciót preferálok aránya – derül ki a Republikon Intézet novemberi felméréséből. A hónap nyertese a Jobbik és az Együtt, vesztese a Fidesz.
A pártpreferencia mellett a Republikon Intézet rendszeresen felteszi azt a kérdést is, hogy a választók milyen kormányt szeretnének a következő választás után: ilyenkor a választóknak három válaszlehetőséget kínálunk – Fidesz-, Jobbik-, vagy baloldali-liberális kormányt szeretnének-e. Az e kérdésre adott válasz alapján a pártválasztókon belül 54-ről 47 százalékra csökkent azok aránya, akik a következő választások után is a jelenlegi kormánypártot, a Fideszt látnák legszívesebben az ország élén. A kérdezettek 28 százaléka egy baloldali, liberális kormánykoalíció, 20 százaléka a Jobbik kormányzását támogatja. Azt láthatjuk tehát, hogy annak ellenére, hogy a pártok sorrendjét tekintve a Jobbik stabilan a második legnépszerűbb párt az országban, a baloldali, liberális pártok aggregált ereje meghaladja a Jobbikét.
A pártpreferenciákat vizsgálva a teljes népességen belül csökkent a Fidesz, nőtt a Jobbik támogatottsága: a teljes népesség 29 százaléka a kormánypártot, 13 százaléka a Jobbikot támogatja. A pártválasztók csoportját vizsgálva szintén a Fidesz gyengülése és a Jobbik erősödése figyelhető meg. A kormánypárt az előző hónapban mért 51 százalékos támogatottságról 48 százalékra esett vissza, a Jobbik 19-ről 21 százalékra növelte támogatóinak arányát. Ami a baloldali, liberális oldalt illeti, az előző hónaphoz képest, a baloldal legnépszerűbb pártja, az MSZP nem tudta növelni támogatóinak arányát, a pártválasztók körében 1 százalékponttal csökkent a támogatottságuk (15 százalék). A baloldali, liberális térfél erősödéséből inkább a kisebb pártok profitáltak, és közülük is az Együtt emelkedik ki – a párt támogatottsága 3 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest, így a párt ma 4 százalékon áll.
Adatok: összefoglaló táblázat
[1] A kutatás 1000 fő személyes megkérdezésével készült, nem, életkor, végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország egészére nézve. Az adatfelvételre november 12-24. között került sor.